An air puck of mass m 1 = 0.19 kg is tied to a string and allowed to revolve in
ID: 1776567 • Letter: A
Question
An air puck of mass m1 = 0.19 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius R = 1.3 m on a frictionless horizontal table. The other end of the string passes through a hole in the center of the table, and a mass of m2 = 1.0 kg is tied to it (see the figure below). The suspended mass remains in equilibrium while the puck on the tabletop revolves.
(a) What is the tension in the string?
N
(b) What is the horizontal force acting on the puck?
N
(c) What is the speed of the puck?
m/s
Explanation / Answer
a) T = mg= 1(9,.8) =9.8 N
b) What is the horizontal force acting on the puck = T = 9.8 N
c)m1v^2/ R = 9.8
v^2/R = (9.8/0.19)=51.578
v = srroot (51.578 x 1.3) =8.2 m/s apprx
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.