An air-filled capacitor consists of twoparallel plates, each with an area of 7.6
ID: 1754868 • Letter: A
Question
An air-filled capacitor consists of twoparallel plates, each with an area of 7.6 cm2, separatedby a distance of 1.70 mm. If a15.0 V potential difference is appliedto these plates, calculate the following. (a) the electric field between the plates1 kV/m
(b) the capacitance
2 pF
(c) the charge on each plate
3 pC
An air-filled capacitor consists of twoparallel plates, each with an area of 7.6 cm2, separatedby a distance of 1.70 mm. If a15.0 V potential difference is appliedto these plates, calculate the following. (a) the electric field between the plates
1 kV/m
(b) the capacitance
2 pF
(c) the charge on each plate
3 pC
(a) the electric field between the plates
1 kV/m
(b) the capacitance
2 pF
(c) the charge on each plate
3 pC
Explanation / Answer
Given that the areaof plates is A = 7.6cm2 separation is d =1.70mm = 1.7*10-3m Potentialdifference is V = 15 ---------------------------------------------------------------------------- (a) Electric field is E = V /d (b) capacitance is C =0*A/d where0 = 8.85*10-12C2/N.m2 (c) Charge is Q = C*V separation is d =1.70mm = 1.7*10-3m Potentialdifference is V = 15 ---------------------------------------------------------------------------- (a) Electric field is E = V /d (b) capacitance is C =0*A/d where0 = 8.85*10-12C2/N.m2 (c) Charge is Q = C*VRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.