Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Water steam enters a conical nozzle at 2 MPa, 300 o C, with the inlet velocity b

ID: 2994917 • Letter: W

Question

Water steam enters a conical nozzle at 2 MPa, 300 oC, with the inlet velocity being 100 m/s. The nozzle operates at a steady state. The mass flow rate is 100 kg/s. The exit pressure and temperature are 0.6 MPa bar and 160 oC, respectively. The effect of the kinetic energy and heat transfer can be neglected. Please determine:
  • The inlet and outlet radii of the nozzle
  • The exit flow velocity
Water steam enters a conical nozzle at 2 MPa, 300 oC, with the inlet velocity being 100 m/s. The nozzle operates at a steady state. The mass flow rate is 100 kg/s. The exit pressure and temperature are 0.6 MPa bar and 160 oC, respectively. The effect of the kinetic energy and heat transfer can be neglected. Please determine:
  • The inlet and outlet radii of the nozzle
  • The exit flow velocity
Water steam enters a conical nozzle at 2 MPa, 300 oC, with the inlet velocity being 100 m/s. The nozzle operates at a steady state. The mass flow rate is 100 kg/s. The exit pressure and temperature are 0.6 MPa bar and 160 oC, respectively. The effect of the kinetic energy and heat transfer can be neglected. Please determine:
  • The inlet and outlet radii of the nozzle
  • The exit flow velocity
Water steam enters a conical nozzle at 2 MPa, 300 oC, with the inlet velocity being 100 m/s. The nozzle operates at a steady state. The mass flow rate is 100 kg/s. The exit pressure and temperature are 0.6 MPa bar and 160 oC, respectively. The effect of the kinetic energy and heat transfer can be neglected. Please determine:
  • The inlet and outlet radii of the nozzle
  • The exit flow velocity

Explanation / Answer

From water properties,

At P1 = 2 MPa and T1 = 300 deg C, we get h1 = 3020 kJ/kg, v1 = 0.126 m^3/kg

At P2 = 0.6 MPa and T2 = 160 deg C we get h2 = 2760 kJ/kg, v2 = 0.317 m^3/kg


Now m = A1*V1 / v1

100 = A1*100 / 0.126

A1 = 0.126 m^2

3.14 * r1 ^2 = 0.126


Inlet radius r1 = 0.2 m


Energy conservation:

h1 + V1 ^2 /2 = h2 + V2 ^2 /2


3020*10^3 + 100^2 /2 = 2760*10^3 + V2 ^2 /2


Solving, V2 = 728 m/s


m = A2*V2 / v2

100 = A2*728 / 0.317

A2 = 0.0435 m^2

3.14*r2 ^2 = 0.0435

r2 = 0.11776 m