calcualate energy lost in the ball for each scenerio, please show work, thank yo
ID: 2996819 • Letter: C
Question
calcualate energy lost in the ball for each scenerio, please show work, thank you.
calcualate energy lost in the ball for each scenerio, please show work, thank you. In a drop-weight impact test, a 1 in. diameter spherical ball weighing 0.15 lb is dropped freely on 0.120 in. thick [0/ 45/90]35 carbon fiber-epoxy beam specimens and the rebound heights are recorded. The beam specimensare simply supported,0.5 in. wide and 6 in. long between the supports. The drop heights, rebound heights,and specimen deflections in three experiments are as follows: Drop height (ft) Rebound height (ft) Measured maximum deflection(in) 1 0.72 0.056 4 2.2 0.138 6 3.02 0.15Explanation / Answer
Mass = 0.15 lb = 0.068 kg
case 1 :
Energy lost = mg ( h1 - h2)
1 ft = 0.3048 metre
= 0.068 * 9.81 * (1 - 0.72 ) * 0.3048
= 0.0569 J
Case 2 :
Energy lost = mg ( h1 - h2)
1 ft = 0.3048 metre
= 0.068 * 9.81 * (4 - 2.2 ) * 0.3048
= 0.366 J
Case 2 :
Energy lost = mg ( h1 - h2)
1 ft = 0.3048 metre
= 0.068 * 9.81 * (6 - 3.02 ) * 0.3048
= 0.606 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.