The maximum torque produced by the engine of the car occurs at 4750 rpm, when th
ID: 2997848 • Letter: T
Question
The maximum torque produced by the engine of the car occurs at 4750 rpm, when the engine is generating 286 HP. The designer followed the following method and chosen steel shaft having yield stress at 80,000 psi and a factor of safety = 4. (Although the shaft is rotating, assume the maximum shear stress can be adequately approximated by assuming the material in equilibrium.)
If we choose a hollow shaft instead of a solid shaft, assuming that for good stability, one require the wall thickness of the hollow shaft should be 30% of its outer radius such that t(solid) = t(allow). With this setting, the expression for inner radius R(i) and outer radius R(o)
(a) R(i) = 0.3 R(o)
(b) R(i) = 0.7 R(o)
(c) R(i) = 0.3 R(o) / 0.7
(d) R(i) = 0.3 / 0.7 R(o)
Explanation / Answer
t = Ro*.3
Ri= Ro-t
Ri= Ro-0.3Ro
Ri= 0.7Ro
so b part is correct answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.