The maximum allowable concentration of carbon monoxide in urban air is 10 mg/m3
ID: 1074458 • Letter: T
Question
The maximum allowable concentration of carbon monoxide in urban air is 10 mg/m3 over 8 hours period. At this level , what mass of carbon monoxide is present in a room that is 2.5m x 15m x 40 m in dimensions? 1 gram = 1000 mg The maximum allowable concentration of carbon monoxide in urban air is 10 mg/m3 over 8 hours period. At this level , what mass of carbon monoxide is present in a room that is 2.5m x 15m x 40 m in dimensions? 1 gram = 1000 mg The maximum allowable concentration of carbon monoxide in urban air is 10 mg/m3 over 8 hours period. At this level , what mass of carbon monoxide is present in a room that is 2.5m x 15m x 40 m in dimensions? 1 gram = 1000 mgExplanation / Answer
Volume of the Room = Length * Breadth * Height = 2.5m X 15m X 40m = 1500 m^3
Maximum allowable concentration over 8 hours period = 10 mg/m^3
Mass of carbon monoxide present in the room = 10 mg/m^3 * (Volume of room) over 8 hour period
=> 10 mg/m^3 * 1500 m^3
=> 15g over 8 hour period
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.