The electronic components are cooled by air flowing through the electronics encl
ID: 2997867 • Letter: T
Question
The electronic components are cooled by air flowing through the electronics enclosure. The rate of energy transfer by forced convection from the electronic components to the air is hA(Ts Ta), where hA = 10 W/K, Ts denotes the average surface temperature of the components, and Ta denotes the average of the inlet and exit air temperatures. The electronic components and fan receive, respectively, 80 W and 18 W of electric power. Referring to the Figure as required, determine the largest value of Ts, in C, for which the specified limits are met.
The electronic components are cooled by air flowing through the electronics enclosure. The rate of energy transfer by forced convection from the electronic components to the air is hA(Ts ½ Ta), where hA = 10 W/K, Ts denotes the average surface temperature of the components, and Ta denotes the average of the inlet and exit air temperatures. The electronic components and fan receive, respectively, 80 W and 18 W of electric power. Referring to the Figure as required, determine the largest value of Ts, in ½C, for which the specified limits are met.Explanation / Answer
we will balance the heat transfered by convection to heat generated by electronic components and fan.
heat generated by the components = 80W + 18 W = 98 watt.
98 watt = hA( Ts-Ta)
here Ta is average tempreture.
it will be 30 degrees celcius.
hence 98 = 10 * ( ts- 30)
ts = 9.8 + 30 = 39.8 ~ 40 degrees celcius
if the tempreture is greater than 40 degrees celcius, the heat sink will not be able to remove the heat generated by components and the system will continue to overheat/burn.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.