The electron gun in an old TV picture tube accelerates electrons between two par
ID: 1278537 • Letter: T
Question
The electron gun in an old TV picture tube accelerates electrons between two parallel plates 1.0cm apart with a 23kV potential difference between them. The electrons enter through a small hole in the negative plate, accelerate, then exit through a small hole in the positive plate. Assume that the holes are small enough not to affect the electric field or potential. part A What is the electric field strength between the plates? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. E= Part B With what speed does an electron exit the electron gun if its entry speed is close to zero? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. V exit=Explanation / Answer
EF E = V/d
E = 23000/(0.01))
E = 2.3 *10^6 N/C
---------------------------------
B .
0.5 mv^2 = eV
v^2 = 1.6e-19 * 23000*2/(9.11e-31)
V = 8.9 *10^7 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.