The electrochemical cell described by the balancedchemical reaction has a standa
ID: 682809 • Letter: T
Question
The electrochemical cell described by the balancedchemical reaction has a standard cell potential of -0.04 V.Calculate the equilibrium constant (Kc) for the reactionat 25 oC. Round your answer to 3 significantfigures.Cd(s) + Fe2+(aq) Cd2+(aq) + Fe(s)
St. Red. Pot. (V) Cd2+/Cd -0.40 Fe2+/Fe -0.44 Constants 0 °C = 273.15 K R = 8.314 J/(K x mol) Faraday's Constant 96485 C/mol The electrochemical cell described by the balancedchemical reaction has a standard cell potential of -0.04 V.Calculate the equilibrium constant (Kc) for the reactionat 25 oC. Round your answer to 3 significantfigures.
Cd(s) + Fe2+(aq) Cd2+(aq) + Fe(s)
St. Red. Pot. (V) Cd2+/Cd -0.40 Fe2+/Fe -0.44 Constants 0 °C = 273.15 K R = 8.314 J/(K x mol) Faraday's Constant 96485 C/mol
Explanation / Answer
We know thatEocell = Ecathode -Eanode = EFe+2/Fe - ECd/Cd+2 = -0.44 - (-0.40) = -0.04 V Since -nFEocell = -RTlnK ln K = nFEocell / RT = 2*96500*(-0.04) /8.314*298 = -3.115 Therfore K =e-3.115 =0.04433 =0.04433
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.