The electrochemical cell described by the balanced chemicalequation has a standa
ID: 682995 • Letter: T
Question
The electrochemical cell described by the balanced chemicalequation has a standard emf (electromotive force) of4.05 V. Calculate the value (kJ) for theG° of the cell. Round your answer to 3 significantfigures.F2(g) + Mn(s) 2F-(aq) +Mn2+(aq)
St. Red. Pot. (V) Mn2+/Mn -1.18 F2/F- +2.87 Faraday's Constant F = 96485 C The electrochemical cell described by the balanced chemicalequation has a standard emf (electromotive force) of4.05 V. Calculate the value (kJ) for theG° of the cell. Round your answer to 3 significantfigures.
F2(g) + Mn(s) 2F-(aq) +Mn2+(aq)
St. Red. Pot. (V) Mn2+/Mn -1.18 F2/F- +2.87 Faraday's Constant F = 96485 C St. Red. Pot. (V) Mn2+/Mn -1.18 F2/F- +2.87 Faraday's Constant F = 96485 C
Explanation / Answer
We hae The emf of the electrochemical cell = 4.05 V Since G = -nFE Where G is the free energy change and F is thefaraday's constant. Therefore G = -2*96485*4.05 = - 781528.5 J = - 781.52 kJRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.