The electrochemical cell described by the cell notation has astandard emf of -4.
ID: 682993 • Letter: T
Question
The electrochemical cell described by the cell notation has astandard emf of -4.05 V. Calculate theWmax (kJ) the cell has done if 4.1200 mol of Mn(s)(Molar Mass - 54.94 g/mol) forms. Round your answer to 3significant figures.Pt(s) l F-(aq) l F2(g) ll Mn2+(aq)l Mn(s)
St. Red. Pot. (V) F2/F- +2.87 Mn2+/Mn -1.18 Faraday's Constant F = 96485 C
The electrochemical cell described by the cell notation has astandard emf of -4.05 V. Calculate theWmax (kJ) the cell has done if 4.1200 mol of Mn(s)(Molar Mass - 54.94 g/mol) forms. Round your answer to 3significant figures.
Pt(s) l F-(aq) l F2(g) ll Mn2+(aq)l Mn(s)
St. Red. Pot. (V) F2/F- +2.87 Mn2+/Mn -1.18 Faraday's Constant F = 96485 C
St. Red. Pot. (V) F2/F- +2.87 Mn2+/Mn -1.18 Faraday's Constant F = 96485 C
Explanation / Answer
Formula : wmax = -nFE0cell Given data : E0cell = -4.05V =-4.05J/C F = 964485C n = 2*(4.1200)mol = 8.1400mol wmax = -(8.1400mol)(964485C/mol)(-4.05J/C) = 318.1x104JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.