A. Steam enters a well-insulated turbine at 400 C and a pressure of 3000 kPa. Th
ID: 2998243 • Letter: A
Question
A. Steam enters a well-insulated turbine at 400 C and a pressure of 3000 kPa. The steam exits the turbine at 30 kPA. The turbine is known to have an isentropic efficiency of 0.92 and a mass flow rate of 120 kg/min. Determine the ACTUAL and MAXIMUM possible power produced by this turbine.
B. The compressor of a refrigeration unit operates with a flow rate of 1800 kg/hr and an isentropic efficiency of 0.75. The working fluid is R-134 which enters as a saturated vapor at 20 C and exits the compressor at a pressure of 1 MPa. Determine the power input required to operate the compressor.
Explanation / Answer
a)
From steam properties at 7000 kPa and 600 C we get specific enthalpy h1 = 3650 kJ/kg, specific entropy s1 = 7.09 kJ/kg-K
From steam properties at 50 kPa and 150 deg C, we get h2 = 2780 kJ/kg, s2 = 7.94 kJ/kg-K
288 kph = 80 m/s
504 kph = 140 m/s
Energy conservation:
h1 + V1^2 /2 = h2 + V2^2 /2 + w
Turbine work w = (h1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.