A marketing analytics team is working on adjusting pricing for their popular new
ID: 3014454 • Letter: A
Question
A marketing analytics team is working on adjusting pricing for their popular new smart phone. The cost of their phone is $4 per unit Currently the phone retails for $299 and sells about 2000 units per month. In a test market they determine that increasing the price by $10 will sales by about 50 units across their entire market. Write a linear model n(x) where n is the number of units sold in a month and x is the price of the phone. (Simplify and write in slope-intercept form.) Write another linear model p(x) where p is the profit per phone and x is the price of the phone Write a function T(x) where T is the total profit in a given month and x is the price of the phone. Determine the price that will earn the maximum profit in a month and the profit that this price will earn.Explanation / Answer
Cost funrtcion C(x) = 4*x
Retail price (n(x) , x) : (2000, $ 299) and ( 1950 , $309)
slope = ( 2000 - 1950)/( 299 - 309) = 50/-10 = -5
n(x) = -5x + c; 2000 = -5*299 + c ; c= 3495
a) n(x) = -5x + 3495
b) profit = selling price - cost price = -5x + 3495 - 4x = -9x + 3495
p(x) = -9x + 3495
c) Total profit , T(x) = x(-9x+3495) = -9x^2 + 3495x
d) Maximum rpofit would ocuur at vertex of quadratic:
x = - (3495/2*-9) = $194.17
Maximum profit : T(194.17) = $ 339306.25
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.