The model t = 16.625 ln(x/x - 750), x > 750 approximates the length of a home mo
ID: 3017188 • Letter: T
Question
The model t = 16.625 ln(x/x - 750), x > 750 approximates the length of a home mortgage of $150,000 at 6% in terms of the monthly payment. In the model, t is the length of the mortgage (in years) and x is the monthly payment (in dollars). a) Use the model to approximate the lengths of a $150,000 mortgage at 6% when the monthly payment is $897.72. b) Approximate the total amounts paid over the term of the mortgage with a monthly payment of $897.72. c) Approximate the total interest charges for a monthly payment of $897.72. d) What is the vertical asymptote for the model? Interpret its meaning in the context of the problem.Explanation / Answer
a) t = 16.625 ln ( x / x - 750 )
plugging x = 897.72
t = 16.625 ln ( 897.72 / 897.72 - 750 )
t = 30 years
length of mortgage is 30 years
b) amounts paid by him over the term is 30*12*897.72
= $ 323179.2
c) total interest = 323179.2 - 150,000
= $ 173179.2
d) vertical asymptote is 750
this means that minimum monthly payment cannot be less than $ 750
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.