The probability that a randomly selected 33-year-old male feral catferal cat wil
ID: 3022580 • Letter: T
Question
The probability that a randomly selected 33-year-old male feral catferal cat will live to be 44 years old is 0.84298. (a) What is the probability that two randomly selected 33-year-old male feral catferal cats will live to be 44 years old? (b) What is the probability that fourfour randomly selected 33-year-old male feral catferal cats will live to be 44 years old?
A-The probability that two randomly selected 33-year-old male feral catferal cats will live to be 44years old is____
B-The probability that four randomly selected 33-year-old male feral catferal cats will live to be 44 years old is___
Explanation / Answer
a)
P = 0.84298*0.84298 = 0.71061528 [ANSWER]
****************
b)
P = 0.84298*0.84298*0.84298*0.84298 = 0.504974077 [ANSWER]
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.