The probability that a randomly selected 4 4 -year-old male stink bug s t i n k
ID: 3319596 • Letter: T
Question
The probability that a randomly selected 44-year-old male stink bugstink bug will live to be 55 years old is 0.659320.65932. (a) What is the probability that two randomly selected 44-year-old male stink bugstink bugs will live to be 55 years old? (b) What is the probability that eighteight randomly selected 44-year-old male stink bugstink bugs will live to be 55 years old? The probability that a randomly selected 44-year-old male stink bugstink bug will live to be 55 years old is 0.659320.65932. (a) What is the probability that two randomly selected 44-year-old male stink bugstink bugs will live to be 55 years old? (b) What is the probability that eighteight randomly selected 44-year-old male stink bugstink bugs will live to be 55 years old? The probability that a randomly selected 44-year-old male stink bugstink bug will live to be 55 years old is 0.659320.65932. (a) What is the probability that two randomly selected 44-year-old male stink bugstink bugs will live to be 55 years old? (b) What is the probability that eighteight randomly selected 44-year-old male stink bugstink bugs will live to be 55 years old? The probability that a randomly selected 44-year-old male stink bugstink bug will live to be 55 years old is 0.659320.65932. (a) What is the probability that two randomly selected 44-year-old male stink bugstink bugs will live to be 55 years old? (b) What is the probability that eighteight randomly selected 44-year-old male stink bugstink bugs will live to be 55 years old? The probability that a randomly selected 44-year-old male stink bugstink bug will live to be 55 years old is 0.659320.65932. (a) What is the probability that two randomly selected 44-year-old male stink bugstink bugs will live to be 55 years old? (b) What is the probability that eighteight randomly selected 44-year-old male stink bugstink bugs will live to be 55 years old? 44-year-old stink bugstink bug 55 0.659320.65932. 44-year-old stink bugstink bugs 55 eighteight 44-year-old stink bugstink bugs 55Explanation / Answer
Ans:
Use the multiplication rule. The probability of successes of all n independent experiments each with probability p equals p^n.
(a) p=0.65932, n=2, so P(2)=0.65932^2=0.4347029
(b) p=0.65932, n=8, so P(5)=0.65932^8=0.0357084
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.