Gina Fox has started her own company, Foxy Shirts, which manufactures imprinted
ID: 3024358 • Letter: G
Question
Gina Fox has started her own company, Foxy Shirts, which manufactures imprinted shirts for special occasions. Since she has just begun this operation, she rents the equipment from a local printing shop when necessary. The cost of using the equipment is $250.
The materials used in one shirt cost $10, and Gina can sell these for $15 each.
(a) If Gina sells 20 shirts, what will her total revenue be? What will her total variable cost be?
(b) How many shirts must Gina sell to break even? What is the total revenue for this?
Explanation / Answer
A.Cp=10*20=200+250(equipment)=450
Sp=15*20=300
Revenue=300-450=-150
B. To break even Cp=SP=450
SP of one shirt=15
No. of shirts sold=450/15=30 shirts
Revenue would be zero
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.