Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small bicycle manufacturer has daily fixed costs of $1921 and each bicycle cos

ID: 3034939 • Letter: A

Question

A small bicycle manufacturer has daily fixed costs of $1921 and each bicycle costs $74 to manufacture. Let x represent the number of bicycles manufactured and C(x) represents the cost of manufacturing. Complete parts (a) through (c). Write a linear function that models this situation. c(x) = Find C(5). Interpret your answer in the context of this problem. C(5) = This means that the cost of manufacturing 5 bicycles in a day is $ 2291 Find the value of C(x) = 2883. Express this situation using function notation, and interpret it in the context of this problem. x = when C(x) = 2883. This means that the cost of manufacturing bicycles in a day is

Explanation / Answer

C(x) = 1921 + 74x is correct

C(5) = 2291

C(x) = 2883

2883 = 1921 + 74x

x = ( 2883 - 1921)/74 = 13

cost of manufacturing 13 bicylces is $ 2883

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote