A baseball team plays in a stadium that holds 56,000 spectators. With the ticket
ID: 3035804 • Letter: A
Question
A baseball team plays in a stadium that holds 56,000 spectators. With the ticket price at $10, the average attendance at recent games has been 24,000. A market survey indicates that for every dollar the ticket price is lowered, attendance increases by 3000. Find a function that models the revenue in terms of ticket price. (Let x represent the price of a ticket and R represent the revenue.) Find the price that maximizes revenue from ticket sales. What ticket price is so high that no revenue is generated?Explanation / Answer
Lets find demand function ( price , attendance ) = ( 10 , 24000)
another point : ( 9 , 27000)
slope = -3000
y = -3000x + 54000
Revenue : R(x) = x*y = -3000x^2 + 54000x
Price that maximises revenue is given by vertex :
x = -54000/2*-3000 = $9
No revenue : R(x) = 0
-3000x^2 + 54000x =0
x( -3000x + 54000) =0
x = 54000/3000 = $18
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.