A mechanic sells a brand of automobile tire that has a life expectancy that is n
ID: 3041313 • Letter: A
Question
A mechanic sells a brand of automobile tire that has a life expectancy that is normally distributed, with a mean life of 25,000 miles and a standard deviation of 2100 miles. He wants togive a guarantee for free replacement of tires that don't wear well. How should he word his guarantee if he is willing to replave approximately 10% if the tires.
miles and a standard deviation of
21002100
miles. He wants to give a guarantee for free replacement of tires that don't wear well. How should he word his guarantee if he is willing to replace approximately 10% of the tires?
Explanation / Answer
mean = 25000 , sd =2100
P(X y) = 0.1
P([X-]/ ([y-]/) = 0.1
P(Z ([Y-]/) = 0.1 = P(Z -1.28155)
[Y-]/ = -1.28155
(Y-25000)/2100 = -1.28155
y = 22308.7
Please rate
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.