A mechanic sells a brand of automobile tire that has a lfe expectancy that is no
ID: 3364292 • Letter: A
Question
A mechanic sells a brand of automobile tire that has a lfe expectancy that is normally distributed, with a mean life of 35,000 miles and a standard deviation of 2500 miles. He wants to give a guarantee for free replacement of tires that don't wear well. How should he word his guarantee if he is willing to replace approximately 10% of the tires? Click to view page 1of the table. Click to view page 2 of the table. Tires that wear out by miles will be replaced free of charge. Round to the nearest mile as needed.)Explanation / Answer
let the guarantee shall be for A miles
Mean = 35000 miles
Standard deviation = 2500 miles
P(X < A) = 0.1
P(X < A) = P(Z < (A - mean)/standard deviation) = 0.1
P(Z < (A - 35000)/2500) = 0.1
From standard normal distribution table,
(A - 35000)/2500 = -1.28
A = 31800 miles
Tires that wear out by 31800 miles will be replaced free of charge
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.