Christmas Spending. In a recent study done by the National Retail Federation fou
ID: 3041642 • Letter: C
Question
Christmas Spending. In a recent study done by the National Retail Federation found that 2017 Christmas spending for all US households follow a Normal distribution with mean $950
and a standard deviation $60. Use this information to answer the following questions.
1) Provide the z-score corresponding to the 2017 Christmas spending of $1200, and the probability of 2017 Christmas spending for a US household is more than $1200.
2) What is the proportion of 2017 Christmas spending within 1.30 standard deviations from the mean? Answer this question by completing parts 2(i). through (iii).
i. Provide the SMALLER z-score corresponding to the above statement.
ii. Provide the LARGER z-score corresponding to the above statement.
iii. Based on your answers in (i) and (ii), what proportion of 2017 Christmas spending is within 1.30 standard deviations from the mean?
Explanation / Answer
1) z-score = (x - mean)/sd = (1200 - 950)/60 = 4.17
P(x > 1200) = 1 - P(x < 1200)
= 1 - P((x - mean)/sd < ( 1200 - 950)/60)
= 1 - P(z < 4.17)
= 1 - 1 = 0
2) i) Smaller z - score = ((950 - 1.3 * 60) - 950)/60 = (872 - 950)/60 = -1.3
ii) Larger z-score = ((950 + 1.3 * 60) - 950)/60 = (1028 - 950)/60 = 1.3
iii) P(-1.3 < z < 1.3)
= P(Z < 1.3) - P(z < -1.3)
= 0.9032 - 0.0968
= 0.8064
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.