A rare virus that produces flu like symptoms in its victims is present in a metr
ID: 3044358 • Letter: A
Question
A rare virus that produces flu like symptoms in its victims is present in a metropolitan community. The probability a random person is infected with it is 0.0085 or eighty-five persons in 10,000. There is a test to check whether or not a person has been infected with the virus. The test is 92% accurate but suffers from a 4% false positive rate. If public health officials in the community perform random testing and a person test positive, what is the true probability they are infected with the virus?
Explanation / Answer
Ans:
Given that
P(infecttion)=0.0085
P(positive/infection)=0.92
P(positive/no infection)=0.04
P(positive)=P(positive/infection)*P(infection)+P(positive/no infection)*P(no infection)
=0.92*0.0085+0.04*(1-0.0085)=0.04748
We have to find:
P(infection/positive)=P(positive/infection)*P(infection)/P(positive)
=0.92*0.0085/0.04748=0.1647
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.