4. A rnanufacturing company has two retail outlets. Suppose it is known that 42%
ID: 3044576 • Letter: 4
Question
4. A rnanufacturing company has two retail outlets. Suppose it is known that 42% of the potential customers buy products from outlet 1, and 59% buy from outlet II. Also, 17% of the potential customers buy from both outlets, while 16% buy from neither. Let A be the event that a randomly chosen potential customer buys from outlet I, and let B be the event that a randomly chosen potential customer buys from outlet II. Find the following probabilities. a) P(AUB) b) P(Be) c) P(AnB) d) P(An B)9) e) P(AU B°)Explanation / Answer
here form above: P(A) =0.42 and P(B) =0.59 ; P(A n B) =0.17 and P(A U B)c =0.16
a)
P(A U B) =1-P(A U B)c =1-0.16 =0.84
b) P(Bc) =1-P(B) =1-0.59 =0.41
c)P(A n B) =0.17
d)P((A n B)c) =0.16 ( not from any outlet)
e) P(A U Bc) =1-(P(B)-P(A n B)) =1-(0.59-0.17)=0.58
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.