4. A rifle bullet with a mass of 7.00 g strikes and embeds itself in a block wit
ID: 776376 • Letter: 4
Question
4. A rifle bullet with a mass of 7.00 g strikes and embeds itself in a block with mass 0.884 kg that rests on a frictionless horizontal surface and is attached to a coil spring. The impact compresses the spring 12.0 cm. Calibration of the spring shows that a force of 0.820 N is required to compress the spring 0.170 cm. Hint: Break the problem up into a part for which you can use energy conservation and a part for which you can use momentum conservation Vo a. Find the magnitude of the block's velocity just after impact b. What was the initial speed of the bullet?Explanation / Answer
a)
Spring Constant
K=F/X =0.82/(0.17*10-2) =482.35 N/m
By Conservation of energy
(1/2)(m+M)Vfinal2 =(1/2)Kx2
(1/2)*(0.007+0.884)*Vfinal2=(1/2)*482.35*0.122
Vfinal=2.792 m/s
b)
By Conservation of momentum
mVinitial =(m+M)Vfinal
(7*10-3)Vinitial=(0.007+0.884)*2.792
Vinitial=355.4 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.