Sodium azide (NaN3) can decompose at 300 o C to produce sodium metal (Na) and ni
ID: 304607 • Letter: S
Question
Sodium azide (NaN3) can decompose at 300 o C to produce sodium metal (Na) and nitrogen gas (N2). This is one of the key reactions in an automobile air bag. The balanced equation for this reaction is: 2NaN3(s) ?2Na (s) + 3 N2(g)
a.How many g of NaN3 would be needed to produce 2.26 L of nitrogen gas at the same temperature and pressure? Use the correct number of significant figures in your answer.
b. How many g of NaN3 would be need to produce 1.00 quart of nitrogen gas at the same temperature and pressure? (1.057 quart = 1.00 L) Enter your answer with the correct number of significant figures.
Explanation / Answer
a) According to the stoichiometric balanced equation we get
2NaN3 ----- 2Na + 3N2
From this equation we can observe that
2 moles of sodium azide produces 3 moles of nitrogen gas.
At 1 atm volume of 1 mole of gas should be 22.4 litres.
Hence, volume of 3 moles of nitrogen equals 3*22.4 = 67.2 litres.
2.26 litres of nirogen is produced from 2/67.2*2.26 = 0.0336 moles of sodium azide.
1 mole of sodium azide = 65.00987 grams.
ANSWER a. Hence, 0.0336 moles of sodium azide equals 2.184 grams of sodium azide.
b) 1 quart equals 0.946 litres.
2/67.2*0.946 = 0.0282 moles of sodium azide produces 1 quart of nitrogen gas.
Therefore, 0.0282 moles = 1.833 grams of sodium azide.
Hence, Answer b) 1.833 grams of sodium azide.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.