Sodium azide is used in automobile air bags. Assuming that crashes would happen
ID: 538050 • Letter: S
Question
Sodium azide is used in automobile air bags. Assuming that crashes would happen at STP, what amount of NaN_3 is needed to inflate the air bag 56 L during a crash? The overall reaction for NaN_3 in air bags is: NaN_3(s) rightarrow Na_(s) + N_2(g) b) A 1.00 L sample of gas at 100 degree C and 0.789 atm contains 50% helium and 50% xenon by mass. What are the partial pressures of the individual gases? c) Calculate the Delta E for the following processes: 1) q = 100 J and w = 1 kJ 2) The system absorbs 530 Joules of heat and does 150 Joules of work on the surroundings?Explanation / Answer
(a) at STP, T=0OC =273 K
p = 1 atm
V= 56 litre
R= 0.082057 L atm mol-1 K-1
By ideal gas law we have
PV=NRT ....................................................(1)
Substituting the known values in the above equation
1 * 56=N*0.082057*273
N=2.499 moles
Molecular weight of NaN3 =23+2*14=51
Moles=Weight/Molecuar weight
Amount of NaN3 required =2.4998*51=127.49 grams
(b) T=100OC =373 K
p = 0.789atm
V= 1 litre
R= 0.082057 L atm mol-1 K-1
PV =NRT
Substituting the known values in the above equation we get,
1*0.789 =N*0.082057*373
N=0.0257 moles
the above moles are total moles ,i.e, sum of moles of xenon and helium
Nxe +NHe =0.0257 ..................(2)
(W1/Mwxe) +(W2/MwHe)=0.0257
(W1/131) +(W2/4)=0.0257
but 50 % mass of xenon and helium is added .Therefore W1=W2 =W
W(1/131+1/4)=0.0257
W=0.09975,
NXe =0.09975/131=7.6145*10-4
NHe=0.09975/4=0.0249375
Lets us calculate now the mole fraction of each component
Mole fraction of xenon =Yxe=7.6145*10-4/(7.6145*10-4+0.0249375)=0.0296
Mole fraction of helium =YHe=0.0249375/(0.0249375+7.6145*10-4)=0.9704
For idea gas law Partial pressure =Yi*P
where Yi=mole fraction of species 'i'
and P=Total pressure of the system
Partial pressure of Xenon =Yxe*P =0.0296*0.789=0.02335 atm
Partial pressure of Xenon =YHe*P=0.9704*0.789=0.7656 atm
(c) E =Q-W
Q = postive when heat given to the system
= negative when heat given to surrounding
W= postive when works is done by the system
= negative when work in done on the system
1.)q=100 J W=1 kJ=1000 J
E= 100-1000= -900 J
2.) system absorbs heat .i.e. heat is given to the system , q=+530J
150 joules of work is done on the surrounding ,i.e, work is done by the system on the system = +150 Joules
E=530-150=380 Joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.