A university found that 20% of its students withdraw without completing the intr
ID: 3046725 • Letter: A
Question
A university found that 20% of its students withdraw without completing the introductory statistics course. Assume that 20 students registered for the course.
Compute the probability that 2 or fewer will withdraw.
Compute the probability that exactly 4 will withdraw.
Compute the probability that more than 3 will withdraw.
Compute the expected number of withdrawals.
Please help me with these questions
In the text problem you considered a course with 20 students enrolled. Consider a course with 8 students enrolled. For a course with 8 students enrolled use the box below to enter the probability mass function using a histogram and table approach
p.m.f table
Histogram
Explanation / Answer
a) P = 0,1,2 withdrew = 0.8^20+20*0.2*0.8^19+190*0.2^2*0.8^18=0.2060
b) P( 4) = 20C4 * 0.2^4*0.8^16=20!/[16!*4!]* 0.2^4*0.8^16=0.218199
b) P( more than 3) = 1-P( 0,1,2,3) = 1-[ 0.8^20+20*0.2*0.8^19+190*0.2^2*0.8^18+1140*0.8^17*0.2^3]=0.5885
d) Expected withdrawals=np=20*0.2=4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.