A university found that 6% of its students withdraw without completing the intro
ID: 3127132 • Letter: A
Question
A university found that 6% of its students withdraw without completing the introductory statistics course. Assume that 43 students registered for the course and the decisions to withdraw are independent. Write down the name of the distribution and parameter value(s) you used for the below questions (i.e., what table was used).
a. What is the probability that at least 4 will withdraw?
b. What is the probability that at most 5 will withdraw?
c. What is the probability that between 1 and 7 (inclusive) students will withdraw?
d. How many students should we expect to withdraw? Do not round your answer.
Explanation / Answer
n = no of students registered = 43
Prob for a student to withdraw = 6% =0.06
Since there are two outcomes, and each trial is independent
X is binomial
a) P(X>=4) = 0.2567
b) P(X<=5) = 0.9578
c) P(1<=x<=7) = P(X<=7)-P(X<1)
= 0.9963-0.0699
= 0.9264
d) E(X) = np = 43(0.06)
= 2.58
appxy between 2 and 3 students.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.