The probability that a randomly selected 2-year-old male garter snake will live
ID: 3047440 • Letter: T
Question
The probability that a randomly selected 2-year-old male garter snake will live to be 3 years old is 0.92882. (a) What is the probability that two randomly selected 2-year-old male garter snakes will live to be 3 years old? (b) What is the probability that six randomly selected 2-year-old male garter snakes will live to be 3 years old? (a) The probability that two randomly selected 2-year-old male garter snakes will live to be 3 years old is (Round to five decimal places as needed.) (b) The probability that six randomly selected 2-year-old male garter snakes will live to be 3 years old is (Round to five decimal places as needed.)Explanation / Answer
p = 0.92882
a) P(two randomly slected 2-year-old male garter snakes will live to be 3 years old) = 0.928822 = 0.86271
b) P(six randomly slected 2-year-old male garter snakes will live to be 3 years old) = 0.928826 = 0.64208
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.