The probability that a randomly selected 2-year-old male garter snake will live
ID: 3233085 • Letter: T
Question
The probability that a randomly selected 2-year-old male garter snake will live to be 3 years old is 0.80911. (a) What is the probability that two randomly selected 2-year-old male garter snakes will live to be 3 years old? (b) What is the probability that five randomly selected 2-year-old male garter snakes will live to be 3 years old? (a) The probability that two randomly selected 2-year-old male garter snakes will live to be 3 years old is. (Round to five decimal places as needed.) (b) The probability that five randomly selected 2-year-old male garter snakes will live to be 3 years old is. (Round to five decimal places as needed.)Explanation / Answer
P(live to 3 years) = 0.80911
a) P(2 snake will live to 3 years) = 0.809112 = 0.65466
b) P(5 snake will live to 3 years) = 0.809115 = 0.34677
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.