Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assume breast cancer affects 0.002 of the female population between 45 and 55 ye

ID: 3047671 • Letter: A

Question

Assume breast cancer affects 0.002 of the female population between 45 and 55 years of age. There are two kinds of positive test results: True positive (the test indicates you have a disease, and you actually have it) False positive (the test indicates you have a disease, but you actually do not). Assume mammograms are 0.91 accurate detecting people who actually have breast cancer (true positive rate) · ·0.90 accurate for people who do not have breast cancer (true negative rate). Compute the probability that a female between the ages of 45 and 55 who tests positive for breast cancer has breast cancer, and enter your answer with 3 decimal places Your Answer

Explanation / Answer

P(Cancer|Positive) = 1.82/101.62 = 0.018

Cancer / Test Positive Negative Total Yes 0.91 * 2 = 1.82 2 - 1.82 = 0.18 2 No 998 - 898.2 = 99.8 0.9 * 998 = 898.2 998 Total 101.62 898.38 1000
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote