An airport limousine can accommodate up to four passengers on any one trip. The
ID: 3047858 • Letter: A
Question
An airport limousine can accommodate up to four passengers on any one trip. The company will accept a maximum of six reservations for a trip, and a passenger must have a reservation. From previous records, 10% of all those making reservations do not appear for the trip. Answer the following questions, assuming independence wherever appropriate. (Round your answers to three decimal places.)
Suppose the probability distribution of the number of reservations made is given in the accompanying table.
Let X denote the number of passengers on a randomly selected trip. Obtain the probability mass function of X.
Number of reservations 3 4 5 6 Probability 0.14 0.23 0.30 0.33Explanation / Answer
Pr(ANy reservations will not appear for the trip) = 0.10
Pr(any reservation will appear for the trip) = 0.90
Here if number of reservations (lets say y) follow the given distribution.
Here X denote the number of passengers on a randomly selected trip.
Here,
P(x) = Pr(Y = 3) * Pr(X l Y = 3) + Pr(Y = 4) * Pr(X l Y = 4) + Pr(Y = 5) * Pr(X l Y = 5) +Pr(Y = 6) * Pr(X l Y = 6)
so,
P(x = 0) = 0.14 * BIN(X = 0; 3; 0.90) + 0.23 * BIN(X = 0 ; 4; 0.90) + 0.30 * BIN(X = 0; 5; 0.90) + 0.33 * BIN(X = 0; 6; 0.90)
= 0.14 * 0.001 + 0.23* 10-5 + 0.30 * 10-5 + 0.33 * 10-6 = 0.000166
Pr(x = 1) = 0.14 * BIN(X = 1; 3; 0.90) + 0.23 * BIN(X = 1 ; 4; 0.90) + 0.30 * BIN(X = 1; 5; 0.90) + 0.33 * BIN(X = 1; 6; 0.90)
= 0.14 * 0.027 + 0.23 * 0.0036 + 0.30 * 0.00045 + 0.33 * 5.4 * 10-5 = 0.004761
Pr(x = 2) = 0.14 * BIN(X = 2; 3; 0.90) + 0.23 * BIN(X = 2 ; 4; 0.90) + 0.30 * BIN(X =2; 5; 0.90) + 0.33 * BIN(X = 2; 6; 0.90)
= 0.14 * 0.243 + 0.23 * 0.0486 + 0.30 * 0.0081 + 0.33 * 0.001215 = 0.04803
Pr(x = 3) = 0.14 * BIN(X = 3; 3; 0.90) + 0.23 * BIN(X = 3 ; 4; 0.90) + 0.30 * BIN(X =3; 5; 0.90) + 0.33 * BIN(X = 3; 6; 0.90)
= 0.14 * 0.729 + 0.23 * 0.2916 + 0.30 * 0.0729 + 0.33 * 0.01458 = 0.1958
Pr(x = 4) = 1 - [Pr(x=0) + Pr( x =1) + Pr(x =2) + Pr(x =3) + Pr(x = 4)] = 0.7512
so the probability mass function tabe is
X P(x) 0 0.000166 1 0.004761 2 0.048029 3 0.195809 4 0.751235Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.