Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An airport limousine can accommodate up to four passengers on any one trip. The

ID: 3048846 • Letter: A

Question

An airport limousine can accommodate up to four passengers on any one trip. The company will accept a maximum of six reservations for a trip, and a passenger must have a reservation. From previous records, 50% of all those making reservations do not appear for the trip. Answer the following questions, assuming independence wherever appropriate. (Round your answers to three decimal places.) (e) If six reservations are made, what is the probability that at least one individuel with a reservation cannot be eccommodated on the trip? (b) If six reservations are made, what is the expected number of available places when the limousine departs? places (e) Suppose the probability distribution of the number of reservations made is given in the accompanying table. Number of reservations Probability 0.11 0.19 0.33 0.37 Let X denote the number of passengers on a randomly selected trip. Obtain the probability mass function of x. p(x)

Explanation / Answer

a) This is equal to the probabiity that 5 or 6 people arrive = 6 * 1/2^5*1/2+1/2^6 = 7/64=0.109375

b) Expected number of places = 4-np=4-6*0.5=1

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote