Assuming a normal distribution, if 85 percent of the filings cost less than $151
ID: 3048758 • Letter: A
Question
Assuming a normal distribution, if 85 percent of the filings cost less than $151.00, what is the standard deviation? Hint: Use Excel or Appendix C-2 to find the z-score. (Round your answer to 2 decimal places.)
The average cost of an IRS Form 1040 tax filing at Thetis Tax Service is $140.00.Assuming a normal distribution, if 85 percent of the filings cost less than $151.00, what is the standard deviation? Hint: Use Excel or Appendix C-2 to find the z-score. (Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
z score corresponding to 85% area to its left = 1.036
Let the standard deviation is x. Then,
(151 - 140)/x = 1.036
x = (151 - 140)/1.036
x = 9/1.036
x = 8.68
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.