Assuming a normal distribution, if 90 percent of the filings cost less than $172
ID: 3222516 • Letter: A
Question
Assuming a normal distribution, if 90 percent of the filings cost less than $172.00, what is the standard deviation? Hint: Use Excel or Appendix C-2 to find the z-score. (Round your answer to 2 decimal places.)
The average cost of an IRS Form 1040 tax filing at Thetis Tax Service is $150.00.Assuming a normal distribution, if 90 percent of the filings cost less than $172.00, what is the standard deviation? Hint: Use Excel or Appendix C-2 to find the z-score. (Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Solution:-
For 90 percent confidence interval, z-score= 1.282
The basic z score formula for a sample is:
z = (x – ) /
The average cost of an IRS Form 1040 tax filing at Thetis Tax Service , =$150.00
Null hypothesis, H0 : x = 172.00
Alternative hypothesis , H1: x <172.00
z = (x – ) /
1.282= (172-150)/
=17.16
The standard deviation is 17.16
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.