An electronics store researched the TV sales in the last 6 months. The probabili
ID: 3050411 • Letter: A
Question
An electronics store researched the TV sales in the last 6 months. The probability a customer would purchase the Brand 1 model TV was 70% while the rest of the customers purchased the Brand 2 model. Furthermore, 20% of the Brand 1 customers purchased an extended warranty while 40% of Brand 2 customers purchased an extended warranty. A customer is randomly selected from among all those who bought a TV from the store.
What is the probability that the selected customer purchased a Brand 1 model and an extended warranty? Round your answer to 2 decimal places.
Explanation / Answer
P(brand 1) = 0.7
P(brand 2) = 0.3
P(extended warranty | brand 1) = 0.2
P(extended warranty | brand 2) = 0.4
P(extended warranty) = P(extended warranty | brand 1) * P(brand 1) + P(extended warranty | brand 2) * P(brand 2)
= 0.2 * 0.7 + 0.4 * 0.3
= 0.26
P(brand 1 | extended warranty) = P(extended warranty | brand 1) * P(brand 1) / P(extended warranty)
= 0.2 * 0.7 / 0.26
= 0.54
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.