Each day a large animal clinic are testing 7 horses for a common disease. The pr
ID: 3050804 • Letter: E
Question
Each day a large animal clinic are testing 7 horses for a common disease. The probability of a horse having symptoms for the disease is 15%. If a horse has symptoms for the disease, treatment is given 95% of the time. If a horse is not having symptoms for the disease, treatment is given 7% of the time.
(A) What is the probability that treatment is given to at least one horse each day?
(B) The money the clinic gets for treating a horse is 600$. What is the expected daily revenue that the clinic earns from treating horses? What is the variance of the daily revenue that the clinic earns from treating horses?
Explanation / Answer
A)P(treatment) =P(have disease and treatment +not have disease and treatment)=0.15*0.95+(1-0.15)*0.07=0.202
threfore probability that treatment is given to at least one horse each day =1-P(treatment given to none of 7)
=(1-0.202)7=0.7939
B)let X is number of horses treated dailiy and revenue is Y
hence Y=600X
expected daily revenue =600*E(X) =600*np =600*7*0.7939=$3334.495
variance =6002*Var(X)=360000*np(1-p) =360000*7*0.7939*(1-0.7939)=412288.8
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.