Find the probability and interpret the results. If convenient, use technology to
ID: 3051752 • Letter: F
Question
Find the probability and interpret the results. If convenient, use technology to find the probability. During a certain week the mean price of gasoline was $2.709 per gallon. A random sample of 33 gas stations is drawn from this population. What is the probability that the mean price for the sample was between $2.689 and $2.728 that week? Assume o=$0.05
The Probability that the sample mean was between $2.689 and $2.728 is ____
Interpret the results. Choose the correct answer below:
A. About 3% of samples of 33 gas stations that week will have a mean price between $2.689 and $2.728.
B.About 97% of samples of 33 gas stations that week will have a mean price between $2.689 and $2.728.
C. About 3% of the population of 33 gas stations that week will have a mean price between $2.689 and $2.728.
D.About 97% of the population of 33 gas stations that week will have a mean price between $2.689 and $2.728.
Explanation / Answer
The correct option is B
Explanantion
Normal Distribution
Mean ( u ) =2.709
Standard Devaition ( sd )=0.05
Number ( n ) = 33
Normal Distribution = Z= X- u / (sd/Sqrt(n) ~ N(0,1)"
To find P(a <= Z <=b) = F(b) - F(a)
P(X < 2.689) = (2.689-2.709)/0.05/ Sqrt ( 33 )
= -0.02/0.0087
= -2.2988
= P ( Z <-2.2988) From Standard Normal Table
=1P ( Z<2.2988 )
=10.9893
=0.0107
P(X < 2.728) = (2.728-2.709)/0.05/ Sqrt ( 33 )
= 0.0019/0.0087 = 2.1839
= P ( Z <2.1839) From Standard Normal Table
= 0.9854
P(2.694 < X < 2.718) = 0.9854 - 0.0107= 0.9747
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.