Components coming off an assembly line are either free of defects (S, for succes
ID: 3052969 • Letter: C
Question
Components coming off an assembly line are either free of defects (S, for success) or defective (F, for failure). Suppose that 80% of all such components are defect-free. Components are independently selected and tested one by one. Let y denote the number of components that must be tested until a defect-free component is obtained.
(b) Determine the probability of each of the five smallest y values. You should see a pattern that leads to a simple formula for P(y), the probability distribution of y.
P(y = 1) =
P(y = 2) =
P(y = 3) =
P(y = 4) =
P(y = 5) =
Explanation / Answer
as this is geometric distribution for which P(y) =P(no success till y-1 values and success on yth event)
=(1-0.8)y-1*0.8
frm above
P(Y=1) =0.8
P(Y=2)=0.2*0.8=0.16
P(Y=3)=0.22*0.8 =0.032
P(Y=4)=0.23*0.8 =0.0064
P(Y=5)=0.24*0.8 =0.00128
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.