Components coming off an assembly line are either free of defects (S, for succes
ID: 3178455 • Letter: C
Question
Components coming off an assembly line are either free of defects (S, for success) or defective (F, for failure). Suppose that 70% of all such components are defect-free. Components are independently selected and tested one by one. Let y denote the number of components that must be tested until a defect-free component is obtained.
(a) What is the smallest possible y value, and what experimental outcome gives this y value? What is the second smallest y value, and what outcome gives rise to it?
The smallest value of y is _____ . The outcome corresponding to this is ____ .
The second smallest value of y is _____ . The outcome that corresponds to this is ______ .
(b) Determine the probability of each of the five smallest y values. You should see a pattern that leads to a simple formula for P(y), the probability distribution of y.
P(y = 1) =
P(y = 2) =
P(y = 3) =
P(y = 4) =
P(y = 5) =
Explanation / Answer
we are given that probability of event is 0.7 , so probability of not event is 1- 0.7 = 0.3
smallest value of y is 1 , which is probability of defect is 0.7
second smallest value is 2 , which occurs when
P(y = 2)= P(not1) P(2) = 0.3 *0.7 = 0.21
P(y = 3) = P(not1) P(not2)P(3) = 0.3*0.3*0.7
P(y = 4) = P(not1) P(not2)P(not3)P(4) = 0.3*0.3*0.3*0.7
P(y = 5) =P(not1) P(not2)P(not3)P(not4)P(5) = 0.3*0.3*0.3*0.3*0.7
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.