a sociologist develops a test to measure attitudes about public transportation a
ID: 3053002 • Letter: A
Question
a sociologist develops a test to measure attitudes about public transportation and 27 randomly selected subjects are given their test their mean score is 76.2 and their standard deviation is 21.4 construct the 95% confidence interval for the population standard deviation of the scores of all subjects.
Left: 0:54:29 Cassidy Bailey: Attempt 1 Question 18 (5 points) A sociologist develops a test to measure attitudes about public transportation, and 27 test. Their mean score is 76.2 and their standard deviation is 21.4. Construct t standard deviation of the scores of all subjects. randomly selected subjects are given the the 95% confidence interval for the population O a) 16.6Explanation / Answer
n =27, df= n-1 = 26
Mean score = 76.2
Stdev = 21.4
95% CI. We refer the Chisquare tables to get the n-1, a/2 value of Chisquares for alpha/2 of .025 and .975 as 31.923 and 13.844.
Hence, the 95% CI is Sigma*sqrt(n-1 / Chisquare-.975,26) to Sigma*sqrt(n-1 / Chisquare - .025,26)
21.4*sqrt((27-1)/41.923) to 21.4*sqrt((27-1)/13.844)
= 16.853 to 28.327 or 16.9 to 29.3
Option C is correct
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.