29. Based on past? experience, a bank believes that? 8% of the people who receiv
ID: 3054917 • Letter: 2
Question
29.
Based on past? experience, a bank believes that? 8% of the people who receive loans will not make payments on time. The bank has recently approved 600 loans. Describe the sampling distribution model of the proportion of clients in this group who may not make timely payments. Round to the nearest tenth.
A.
meanequals=?8.0%;
standard
deviationequals=?1.1%
B.
meanequals=?92.0%;
standard
deviationequals=?0.3%
C.
meanequals=?8.0%;
standard
deviationequals=?0.3%
D.
meanequals=?92.0%;
standard
deviationequals=?1.1%
E.
There is not enough information to describe the distribution.
Explanation / Answer
mean of sampling distribution , p = 0.08 = 8%
sd of sampling distribution = sqrt(p * (1 - p) / n) = sqrt(0.08 * 0.92 / 600) = 0.0111 = 1.1%
Option-A) mean = 8% and sd = 1.1%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.