7. A researcher h as participants choose between three advertisements, She finds
ID: 3056119 • Letter: 7
Question
7. A researcher h as participants choose between three advertisements, She finds that 12 prefer Ad A, 22 prefer Ad B, and 18 prefer Ad C. The probability or proportion of participants preferring Ad B is 8. A researcher determines that students study an average of 60 ± 1 5 (M± SD) minutes per week. Assuming these data are normally distributed, what is the z score for students studying 45 minutes per week? 9. A researcher records the following number of birdcalls made during an experimental session with robins: 8.4± 09 (M ± SD). A normally distributed, what is the probability that robins made more than 11 Assuming these data are birdcalls during this experimental session?Explanation / Answer
7) P(preferring Ad B) = 22/(12 + 22 + 18) = 0.423
8) Z-score = (X - M)/SD
= (45 - 60)/15
= -1
9) P(X > 11)
= P((X - M)/SD > (11 - M)/SD
= P(Z > (11 - 8.4)/0.9)
= P(Z > 2.89)
= 1 - P(Z < 2.89)
= 1 - 0.9981
= 0.0019
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.