A parcel service wants to establish a weight value c, beyond which there will be
ID: 3056720 • Letter: A
Question
A parcel service wants to establish a weight value c, beyond which there will be an additional charge. The weight of parcels handled by this service is normally distributed with a mean of 5.4 kg and a standard deviation of 2.5 kg. a) what value for c (in kg) will insure that only 2.5 % of handled packages are assessed the additional charge? (Give decimal answer to two places past decimal.) t Answer Incorrect. Tries 1/5 Previous Tries b) what value for c (in kg) will insure that only 1.0 % of handled packages are assessed the additional charge? (Give decimal answer to two places past decimal.) Submit Answer Tries ofsExplanation / Answer
a) here for top 2.5% ; z =1.96
hene corresponding value =mean +z*std deviation =5.4+1.96*2.5=10.30
b) for top 1% ' z =2.3263
hence corresponding value =mean +z*std deviation =5.4+2.3263*2.5=11.22
( please try 11.23 if above does not work due to rounding error)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.