The Internal Revenue Service is studying the category of charitable contribution
ID: 3060138 • Letter: T
Question
The Internal Revenue Service is studying the category of charitable contributions. A sample of 20 returns is selected from young couples between the ages of 20 and 35 who had an adjusted gross income of more than $100,000. Of these 20 returns, 6 had charitable contributions of more than $1,000. Suppose 4 of these returns are selected for a comprehensive audit. a. Explain why the hypergeometric distribution is appropriate. Because you are sampling a small population without replacem ent. O you are sampling a small population with replacement. Oyou are sampling a large population without replacement. b. What is the probability exactly one of the four audited had a charitable deduction of more than $1,000? (Round your answer to 4 decimal places.) Probability C. What is the probability at least one of the audited returns had a charitable contribution of more than $1,000? (Round your answer to 4 decimal places.) ProbabilityExplanation / Answer
a) Option-A) you are sampling a samll population without replacement
b) N = 20
k = 6
n = 4
P(X = 1) = 6C1 * 14C3 / 20C4 = 0.4508
c) P(X > 1) = 1 - P(X = 0) = 1 - 6C0 * 14C4 / 20C4 = 1 - 0.2066 = 0.7934
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.