Your company sells life insurance. You charge a 30 year old man $25 for a one ye
ID: 3060835 • Letter: Y
Question
Your company sells life insurance. You charge a 30 year old man $25 for a one year, $100,000 policy. If he dies over the course of the next year you pay out $100,000. If he lives, you keep the $25. Based on historical data (relative frequency approximation) the average 30 year old man has a 0.9999 probability of living through the year.
(a) What is your expected profit on this policy?
(b) What is the break-even price of such a policy?
I.e. What price should you charge to produce an expected profit of zero?
Explanation / Answer
a) Expected profit = 25x1 - 100,000x(1-0.9999)
= $415
b) Breakeven point is when expected profit = 0
Let the cost of policy be C
C = 100,000x(1-0.9999)
C = $10
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.