Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that 46% of male Internet users aged 18 to 34 have visited an auction si

ID: 3064435 • Letter: S

Question

Suppose that 46% of male Internet users aged 18 to 34 have visited an auction site at least once in the past month. (a) If you interview 15 at random, what is the mean of the count X who have visited an auction site? What is the mean of the proportion p in your sample who have visited an auction site? (b) Repeat the calculations in (a) for samples of size 150 and 1500. n=150 n=1500 (c) What happens to the mean count of successes as the sample size increases? mean count increases as n increases mean count remains constant as n increases mean count decreases as n increases (d) What happens to the mean proportion of successes? o mean proportion increases as n increases o mean proportion remains constant as n increases o mean proportion decreases as n increases

Explanation / Answer

Solution:- p = 0.46

a) count = n*p = 15*0.46 = 6.9

p^ = 0.46

b) n = 150 n = 1500

count = 69 690

p^ = 0.46 0.46

c) option A. mean count increases as n increases.


d) option B. mean proportion remains constant as n increases

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote