3. As an engineer working for an electrical power company you need to design an
ID: 3064515 • Letter: 3
Question
3. As an engineer working for an electrical power company you need to design an experiment to determine a 95% confidence interval for the mean daily power usage for homes in Salt Lake City. Measuring the daily power usage of every single home is not practical; therefore you need to choose a sample. What size does your sample need to be to ensure that the confidence interval for is not larger than ±5kWh? Or in other words, what is the minimum sample size that can be used to be 95% confident that the error between the sample mean X and the population mean u will not exceed 5 kWh? Assume that the standard deviation for the population distribution of power usage is known to be 50kW h.Explanation / Answer
3)
for 95 % CI value of z= 1.9600 standard deviation = 50 margin of error E = 5 required sample size n=(z/E)2 = 385Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.