Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

QUESTION 3 A researcher believes that female stray cats are more cautious when a

ID: 3064664 • Letter: Q

Question

QUESTION 3 A researcher believes that female stray cats are more cautious when approaching people than male cats. He knows that the stray cat population is 50% male and 50% female. In order to test this, visits 15 different areas where stray cats live and records the gender of the first cat to approach him. He finds that 11 of the 15 cats that approach him are male. Using a sign test: c) What is the obtained value (number of female cats firstly approached to the researcher )? QUESTION 4 A researcher believes that female stray cats are more cautious when approaching people than male cats. He knows that the stray cat population is ts 15 different areas where stray cats live and records the gender of the first cat to approach 50% male and 50% female. In ordertotest this v si him. He finds that 12 of the 15 cats that approach him are male. Using a sign test: D) What is the critical value? On number of female cats) QUESTION S A researcher believes that female stray cats are more cautious when approaching people than male cats. He knows that the stray cat population is stray cats live and records the gender of the first cat to approach him. He finds that 12 of the 15 cats that approach him are male. Using a sign test: E) What should he conclude TTT Arial

Explanation / Answer

Question 3)

Given,

The researcher observes that 11 out 15 cats that approached him are males.

Hence the No of Female Cats that approached him = 15 – 11 = 4

Question 4)

Since the population is 50% each for males and females, then females critical value = 0.5*15 = 7.5

Question 5)

We formulate the null and alternate hypothesis as:

H0: p0 = 0.5 (proportion of male cats approaching is equal to 0.5)

Ha: p0 > 0.5 (proportion of male cats approaching is greater than 0.5)

P^ = 11/15 = 0.73

Alpha = 0.05

N = 15

Right tailed test.

Test Statistic:

z = (P^ - p0)/ (p0 * (1- p0)/n)1/2 = 1.81

using the z critical value at alpha = 0.05 we find zcritical = 1.645

Since, our z > zcritical, we reject the null hypothesis in favour of alternate hypothesis ie the proportion of male cats approaching is more than female cats (or female cats are more cautious).

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote